Hunger games - Aréna smrti

19. července 2014 v 22:22 | Kate |  Reviews
Ahoj!

Tak jsem trošku přeskočila z VA na HG, protože HG je momentálně má nejčerstvěji přečtená knížka, na další díly VA se můžete těšit v dalších recenzích. :)


Název: Hunger games - Aréna smrti
Autorka: Suzanne Collins
Počet stran: 328
Série: Hunger games
Díl série: 1/3
Nakladatelství: Fragment

Anotace: Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit? (zdroj)

Děj: Nastává Den Sklizně. Den, kdy probíhá losování. Den, kdy jeden chlapec a jedna dívka - dva splátci z každého kraje - opustí svůj kraj a budou odvedeni do arény. Dvacet tři z nich jde na jistou smrt, vyhrát může jen jeden.
Pro Katniss je nejdůležitější, aby nevybrali její setru, teprve dvanáctiletou Prim. Když však vylosují právě Prim, nezbývá Katniss nic jiného, než se pro milovanou sestru obětovat.
Sotva šestnáctiletá Katniss tak bude vydána na milost a nemilost krutým podmínkám v aréně i ostatním splátcům...

Můj názor: Na Hunger games už jsem se chystala poměrně dlouho, ale přečetla jsem ji za poměrně krátkou dobu, ale i tak vůbec nelituji toho času.
První, co mě poněkud... zaskočilo, byl fakt, že knížka je psaná v přítomnosti. Teď jsem četla hlavně knížky psané v minulém čase, takže mě to ze začátku malinko rušilo, ale brzo jsem zvykla. Každopádně si myslím, že knížky psané v minulém čase budu mít vždycky o něco raději, což ale neznamená, že kniha psaná v přítomnosti nemůže být dobrá. Může a dokonce hodně dobrá, jak dokazuje například právě autorka Hunger games.
Ohledně hlavní hrdinky, myslím, že autorka nemohla jako hlavní postavu vymyslet nikoho lepšího, Katniss mi prostě "sedla". Povahou i činy. Ať žije Katniss!
Další, co jsem si uvědomila (až po dočtení knížky) bylo, že autorka "pořád jela po jedné lajně". Vlastně bych neřekla, že se někde na začátku stala událost, která by pak všechno na konci otevřela. Každý, kdo četl třeba Harryho Pottera mi nejspíš porozumí - znáte to, všechno, co se v kníže stane, nakonec nějak souvisí s něčím, co se stane na konci. Ale je pravda, že možná by se něco takového do knihy vůbec nehodilo, takže to určitě není minus. (Omlouvám se, pokud někdo nepochopil, nedokážu tenhle vnitřní pocit přesně popsat.) Styl psaní a samotný děj byl výborný.
Abych to shrnula... Knížka určitě nepatří k nejlepším, jaké jsem kdy četla, ale je určitě hodně v popředí. Když čtu nějakou knížku a mám ji pořád na mysli, pořád přemýšlím o tom, jak asi skončí, prostě co se přihodí a po jejím dočtení si zase pořád dokola přehrávám, co se vlastně stalo, znamená to, že mě nějak "poznamenala" a že za něco stála. Tahle knížka je opravdu dobrá a s naprostým klidem můžu říct, že za něco stála.

Moje hodnocení: 4 mi příjde málo, 5 mi příjde moc... Není nad kompromisy! 4,5/5

***
To je celá recenze. Doufám, že jste se nezamotali do mých (někdy nejspíš) komplikovaných vět. Ještě teď, když to po sobě čtu vidím, jak mi ta knížka zamotala hlavu, protože ji mám pořád na mysli. Zkrátka za něco stála! :D Vaše Kate
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Perla Perla | Web | 19. července 2014 v 22:53 | Reagovat

Tak ja som HG nečítala, len niečo máličko, avšak nezaujalo ma to na toľko, aby sa m v tom chcelo pokračovať.
Čas by mi ani nevadil, pretože som sa stretla už s príbehmi takto písanými, takže to bolo v pohode.
Tak uvidím no... možno dám knihe druhú šancu. :D

2 Arielle Arielle | E-mail | Web | 19. července 2014 v 22:53 | Reagovat

Hunger Games jsem nejdřív docela odsuzovala už proto, že to bylo tak populární :D Pak jsem si to asi tak před necelým půl rokem přečetla a chytlo mě to taky. Přečetla jsem první a druhou část, obě jsou skvělý, i když, první díl ti vždycky bude připadat lepší. Ale už se mi nějak nechce do toho třetího dílu. Možná proto, že se mi k tomu už nechce prostě vracet. :) Teď jedu sérii Divergent :) Znáš?

3 Simix Simix | Web | 20. července 2014 v 14:29 | Reagovat

Ahojky :)
Tak to jsem nečetla :)
Ale slyšela jsem o tom :)
Děláš krásné recenze :)
Já přímo recenze ani nedělám .. spíš prostě takový obsah knihy ... já ani nevím, co to je :D
Tak ahoj :)

4 Vall Vall | Web | 20. července 2014 v 18:21 | Reagovat

Recenze byla krásná :)
Tuto knihu neznám

5 Kate Kate | Web | 20. července 2014 v 20:17 | Reagovat

[1]: Začátek není úplně oslňující, ale mně se docela líbil :) Můžeš to zkusit, ale každý máme jiný vkus. :D

[2]: Znám. Nečetla jsem, ale protože to všichni chválí, chystám se na to. :D

[3]:[4]: Nevadí :) a děkuju vám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama