Koně v akci 2014

12. září 2014 v 19:54 | Kate |  Diary
Ahoj! :D
V článku s nominacemi jsem psala, že vám dlužím několik článků. Tohle je jeden z nich i když je vydán téměř s týdenním zpožděním. No, snad vám to nevadí. :D

Takže, kde že jsem to vlastně byla v tu sobotu 6.9.? Možná, že když některým z vás, pravděpodobně spíš těm koňsky založeným, řeknu, že jsem byla na 'Koních v akci', budete vědět o co go. Pro ty z vás, kteří se v tomhle moc neorientují mám i trochu konkrétnější vysvětlení… :)


Když se řekne Velká Pardubická, tak víme všichni, ne? Nejslavnější steeplechase dostih v Čechách, který se jezdí na Pardubickém dostihovém závodišti. No a právě v Pardubicích na závodišti se nepořádají jen dostihy. Letos už po 16. se tu konala výstava a přehlídka koní, která nese název Koně v akci. Pro letošní ročník to bylo konkrétně Koně v akci a film 2014.

Jen tak pro představu... takto vypadal plakát pro letošní ročník:

Já už jsem v Pardubicích na téhle akci jednou byla, bylo to v roce 2012 a vím, že se mi tam moc líbilo. Spousta úžasných koní, dokonalá vystoupení, šikovní jezdci… No, umanula jsem si, že pojedu další rok zase, ale nějak jsem to se začátkem školního roku prošvihla. A letos jsem si úplnou náhodou všimla plakátu a naši (i já) měli okamžitě jasno, kam se pojede v sobotu. :D

Jak taková akce vůbec probíhá? Každý ročník se koná vždycky o víkendu, takže od soboty do neděle. Připraven je program na celý den. V paddocku se předvádějí koně jednotlivých plemen, další program je na travnatém i pískovém kolbišti, odpoledne je pak zahájen program před hlavní tribunou (v cíli dostihové dráhy), kde nejdříve projde průvod (většinou k danému tématu) a pak po sobě následují jednotlivá vystoupení. Projít si můžete i stáje, podívat se jací koně účinkují a protože každý z nich má na boxu cedulku se jménem, plemenem, majitelem, chovatelem a nejbližším rodokmenem, něco se o samotném koni dozvíte. :)
Na oranici kousek od cíle se soutěžilo o "Ruchadlo bratranců Veverkových" a na závěr soboty byla připravena soutěž v tahu chladnokrevných koní.

Mně se akce líbila celá, pokud jste taky milovníci koní, nebo třeba i aktivní jezdci, určitě to zkuste. :)
Obzvlášť se mi zalíbilo ve stájích. Všichni koně tam byli pohromadě, bylo pěkně přehledné, jakého je kůň plemene…


I doprovodný program byl hezký, obdivuju lidi i koně, za to, co tam někteří předvedli! :)

Tohle je Peruán, několikanásobný vítěz Velké Pardubické. Šel v čele slavnostního průvodu.

Představení s Fríským koněm. To bylo dokonalé. <3

Jeden z mušketýrů v představení tří mušketýrů. :D Zrovna se mi povedla taková akční fotka. :D
(Fotek vám sem dám jen pár, tak jako pro představu, mám jich hrozně moc a kdyby tu měly být všechny, tak se z toho nahrávání do galerie asi zblázním. :D)

Abych vám popsala úplně všechno... My jsme zůstali až do samého konce, protože se konala soutěž v tahu pro chladnokrevníky, kterou jsme viděli už v minulém ročníku a poměrně nás to zaujalo. Já měla už z roku 2012 svého oblíbence, který tam k mé radosti byl letos taky a dokonce to byl horký favorit! :D Jmenuje se Ferda a se svou váhou 962 kg to byl nejtěžší kůň v poli. Určitě si dokážete představit toho skoro tunového drobečka! :D
Musím říct, že když už to koně těmi saněmi, které tahali pořádně rozryli, tak by to někdo chvílemi mohl nazvat i týráním zvířat (ale upozorňuju, že týrání to určitě NEBYLO!), ale většina majitelů byla naštěstí rozumná a ke svým koním měla hodně vyvinutý vztah, a tak když viděli, že kůň už nemůže, že se trápí, nebo prostě nemá dost sil, tak ze soutěže odstoupili a to bylo vždycky opravdu pěkné gesto a diváci to oceňovali mohutným potleskem, protože vztah s koněm je určitě mnohem cennější, než nějaká trofej! :)

Tak tohle je Ferda. Drobeček, že? :D Bože, on je úžasný! :3

A jak si Ferda vedl? Dostal se mezi dva nejlepší, pak už tam zůstal jen on a Jurášek. Ferda si ale při posledním tahu na váze 1800 kg zajel saněmi přímo do nejhlubšího a když majitel viděl, že to už nezvládnou, tak přesto, že už zbýval jen půlmetr do cíle, vzdal závod a Ferda skončil na krásném druhém místě!

Pro mě to byl a je šampión tak jako tak, takže u mě vyhrál i se druhým místem! :3

A závěrečným vyhlášením tahu skončil celý sobotní program…

Doufám, že se vám článek i fotky líbily (i když upozorňuju, že článek nebyl o fotkách... :D) a že třeba taky někdy zkusíte Pardubické závodiště navštívit. :)
Vaše Kate
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vall Vall | Web | 12. září 2014 v 23:12 | Reagovat

My jsme na Velké Pardubické, byly myslím jednou (fakt nevím). Moc se mi tam líbilo. I jsme si vsázely. Celý program byl super, ale těch lidí :D :) Určitě půjdu někdy taky:)

2 Anachíné Anachíné | Web | 13. září 2014 v 13:42 | Reagovat

Aw, koně (a kočky), moje nejoblíbenější zvířata. Na žádné takové akci jsem ještě nebyla, ale vypadá to zajímavě. Určitě bych na něco takového šla, k dbybych mohla. :)

3 Simix Simix | Web | 13. září 2014 v 18:01 | Reagovat

Ahoj :)
Ty fotky jsou nádherné ... Ferda je sexouš :)
Já na žádné takové akci nikdy nebyla... na koních jsem strašně ráda jezdívala, když jsme byla malá, ale už jsem se dlouho nesvezla ... Hlavní je,že se ti tam líbilo. Dost se mi líbí, že sse lidé k těm koním chovají dobře ... Málo kdo to tak třeba dělá :( Ale je fajn, že když už nemohli, že je nechali už být ...
Tak ahoj :)

4 Domi Defeated Domi Defeated | E-mail | Web | 14. září 2014 v 16:55 | Reagovat

Koně ♥ fotky jsou krásné :')

5 Kate Kate | Web | 16. září 2014 v 21:02 | Reagovat

[1]: No tady lidí nebylo tolik, takže fajn. :) Určitě běž. :)

[2]: Kdyby se ti naskytla příležitost, určitě zkus! :)

[3]: No jasně, Ferda je nejlepší. :D Poslintal mi boty, kalhoty a ruku a stejně je nejlepšííí. :D Já jsem u koní jak doma. :D Jo, taky jsem to oceňovala. :)

[4]: Děkuju. :D

6 Monika Monika | 11. listopadu 2014 v 18:21 | Reagovat

Oceňuji tvé nadšení pro tuto akci, ale já sem jezdím už něco kolem 10ti let a program rok od roku upadá. Přála bych ti tam být tak před 5ti lety :)
Podle mě to letos (až na těžký tah) bylo celkem slabé a špatně zorganizované.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama